Mam nadzieję, że będą to dla was użyteczne informacje i pozwolą niektórym uniknąć przykrych problemów dyspeptycznych.
Akcja Wielkanocne Smaki
JAJKA
Najważniejsze i obowiązkowe na każdym stole (więcej o samym jajku tu). Jednak jest kilka zasad których powinniśmy przestrzegać. Przede wszystkim pamiętajmy o ilości i jakości. Co to znaczy? Nie jedzmy więcej niż 2 - 3 jajka dziennie (osoby zdrowe). Wybierajmy te z dodatkiem chrzanu, ziół (szczypiorek, koperek, rzeżucha, pietruszka), z sosem tatarskim na bazie jogurtu, ewentualnie sosem majonezowo - jogurtowym. Zwracajmy uwagę na jajka obecne w wielu potrawach takich jak barszcz, żurek, ciasta, pasztety, wytrawne galaretki, pieczenie, pascha, wiele sosów. Unikajmy majonezu, a jeśli trudno nam się bez niego obyć spróbujmy zastąpić jego część jogurtem naturalnym.
Uwagi dla osób z wysokim cholesterolem, chorobami pęcherzyka i dróg żółciowych oraz wątroby :
Należy zwrócić szczególną uwagę na potrawy z dodatkiem majonezu, ciasta na bazie jajek i żółtek, sosy na żółtkach. Dobrą alternatywą są jajka faszerowane. Sosy na bazie jogurtu z chrzanem/ musztardą/ ziołami.
Jajka faszerowane:
Jajka gotujemy na twardo, przekrawamy i pozbawiamy żółtka.
Faszerujemy:
- pastą- siekanym filetem z łososia (innej wędzonej ryby) i ziół
- kuskusem z warzywami i ziołami
- pieczarkami z cebulką
- puree z groszku/ fasoli/ soczewicy/ cieciorki z ziołami
ZUPY: żurek, żur, barszcz biały
Tradycyjny polski żurek na prawdziwym zakwasie z warzywami korzeniowymi, majerankiem, czosnkiem, czasem grzybami, chrzanem i bulionem na bazie chudszego kawałka wędzonki jest bardzo wartościową zupą i jeżeli nie mamy problemów z miażdżycą czy wysokim cholesterolem możemy spokojnie zjeść talerz zupy bez wyrzutów sumienia. Pamiętajmy tylko o jakości składników. Wybierajmy dobre mięso w niewielkiej ilości, by jedynie nadało smak i nie było zbyt tłuste. Spróbujmy zrobić własny zakwas lub wybierajmy te bez dodatków. Zmniejszmy ilość śmietany oraz wybierzmy tą chudszą. Również nie przesadzajmy z dodatkami takimi jak jajka czy biała kiełbasa. Pamiętajmy, że liczy się jakość a nie ilość. Można dzień wcześniej przygotować bulion na wędzonce, odstawić go na noc do lodówki i rano zebrać ścięty na powierzchni tłuszcz, następnie wykończyć zupę.
Jako alternatywę zarówno dla osób z zaburzoną gospodarką lipidową jak i wegetarian proponuję niekonwencjonalną zupę.
"Żurek z wędzonego tofu"
Przygotowujemy bulion jarzynowy,wrzucamy przyprawy (czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, starty chrzan, majeranek) dodajemy zakwas żurku i pokrojone wędzone tofu. Na koniec wykańczamy odrobiną śmietany 12%.
MIĘSO
Tradycyjne domowe szynki, pieczenie i galarety mogą być dobrym źródłem białka i żelaza. Po raz kolejny się powtórzę, że wszystko zależy od jakości składników i ilości jaką pochłoniemy. Zarówno gotowane jak i pieczone chudsze kawałki mięsa (jeśli to możliwe wybierajmy drób) z przyprawami i ziołami będą zdrowsze niż kupione tłuste szynki naszpikowane konserwantami. Unikajmy golonek, skóry i tłustych sosów. Podawajmy je z żurawiną, sałatkami, surówkami, kaszą, razowym pieczywem. Dobrym pomysłem są również mięsa nadziewane warzywami, czy suszonymi owocami.
Kolejną kwestią są pasztety. Jeżeli przygotowujemy je w domu z mięsa, jarzyn, jajek i pieczywa/ mąki, to na pewno nam nie zaszkodzą, jednak kupne pasztety to jedna wielka zgadywanka. Nigdy nie dowiemy się w 100% co w nich jest, a zazwyczaj niestety wszystkie mało użyteczne okrawki tusz, które nie nadawały się do innych wędlin, czyli tzw MOM. Na wszelkie pasztety powinni uważać szczególnie osoby z wysokim LDL cholesterolem i trójglicerydami.
Zdrowszą alternatywą są pasztety warzywne. Moja propozycja:
Pasztet warzywny:
Składniki na keksówkę:
- puszka czerwonej fasoli
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1/2 małego selera
- 1/3 pora
- pieczarki
- 2 jajka
- 3 łyżki mąki razowej
- 3 łyżki otrąb
- łyżka słonecznika
- majeranek, kumin, bazylia, czosnek, sól, pieprz
- opcjonalnie suszone pomidory
- 2 łyżki oleju/ oliwy
Jarzyny gotujemy do miękkości. Blendujemy ugotowane warzywa z pozostałymi składnikami. Dodajemy do masy pokrojone pieczarki, słonecznik i pieczemy w 180C ok 45 min. Kroimy po ostygnięciu. Świetnie nadaje się do mrożenia.
Wartość odżywcza całości 935 kcal
Białko 70g
Tłuszcz 25g
Cholesterol 430 mg
Węglowodany 107g
Błonnik 77g
przed pieczeniem |
Alternatywa dla dzieci, osób nielubiących wieprzowiny i z zaburzoną gospodarką lipidową.
Własne białe kiełbaski:
Składniki:
- drobiowe mięso mielone
- czosnek
- majeranek
- sól
- pieprz
- kumin
- 1/2 bułki grahamki namoczonej w mleku
- folia spożywcza
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy na jednolitą masę. Rozkładamy kawałek folii spożywczej na blacie. Układamy na niej mały wałeczek z farszu i zawijamy - formujemy baleronik na kształt cukierka z zawiniętymi szczelnie końcami. Takie kiełbaskowe cukierki możemy gotować lub piec w piekarniku ok 10-15 min. Polecam gotowanie.
Wartość odżywcza średniej kiełbaski ok 100g: 150 kcal
Białko 18g
Tłuszcz 2,5g
Cholesterol 56 mg
Węglowodany 14g
Błonnik 2g
Jutro mam zamiar zrobić taki warzywny pasztet i jestem ciekawa jaki będzie efekt :)
OdpowiedzUsuńZrobiłam z podwójnej ilości, bo miałam za dużo ugotowanej fasoli. Pasztety są właśnie w piekarniku i zapach jest niesamowity :)
OdpowiedzUsuńI jak się udał? Proszę pamiętaj by nie kroić go gdy jest ciepły:)
OdpowiedzUsuńPasztet jest taki pyszny, że nie można się od niego oderwać! :) I faktycznie najlepiej kroić jak całkowicie ostygnie. Ale na ciepło też jest bardzo dobry w smaku.
Usuń