sobota, 9 czerwca 2012

Chleb błonnikowy zawrót głowy






 Dosyć nietypowy przepis na niestandardowy chleb. Jest to propozycja dla osób, które lubią wyrazisty smak ciężkiego pieczywa. Jest mocno ziarnisty i świetny do wszelkich wędlin, twarożków, past kanapkowych. Nie mogłam się opanować i niestety pokroiłam go, gdy był jeszcze ciepły. Pewnie znacie to z autopsji. Nie ma nic lepszego niż ciepłe pieczywo z odrobiną masła. Niestety tylko, że przez to trochę się źle kroił i popękał, ale reszta po ostygnięciu już ładnie się cięła. Zarówno płatki sojowe jak i pokrzywa oraz melasa nadają mu lekko słodkawy posmak.

Składniki:
  • 2 szklanki mąki razowej
  • 1/2 szklanki otrąb owsianych
  • 2 łyżki mielonego siemienia lnianego
  • po 2 łyżki nasion lnu, słonecznika, dyni, płatków sojowych
  • 2 łyżki błonnika owsianego
  • opakowanie drożdży instant
  • szklanka wody letniej
  • szklanka kefiru
  • łyżka oleju z avocado
  • łyżeczka mielonej pokrzywy
  • sól
  • łyżka melasy z chleba świętojańskiego



Wszystkie składniki mieszamy. Odstawiamy w ciepłe miejsce. Wyrabiamy ponownie ciasto, przekładamy do formy i odstawiamy ponownie do wyrośnięcia ok 60 min. Pieczemy 60 min w 200C.
 

2 komentarze:

  1. trochę się czepię, jestem pierwszy raz na Twoim blogu, bo mnie zaciekawił tytuł Zdrowe Odżywianie. a tu patrzę, że używasz drożdży instant. Czemu nie naturalnych?
    Zawierają E491 Monostearynian sorbitolu Pochodzenie:
    Wytwarzany z sorbitolu i kwasu stearynowego - kwasu tłuszczowego otrzymywanego z olejów roślinnych bądź zwierzęcych. Funkcje i cechy charakterystyczne:
    Emulgator i stabilizator. Produkty:
    Różne produkty. Dopuszczalne dzienne spożycie:
    Maksymalnie 25 mg/kg masy ciała. Efekty uboczne:
    Jest rozkładany do sorbitolu i kwasu stearynowgo i oba związki są metabolizowane przez organizm człowieka bez efektów ubocznych. Ograniczenia żywieniowe:
    Pomimo, że w produkcji E491 wykorzystywane są głównie oleje roślinne, zdarza się, że stosowane są także tłuszcze zwierzęce (również wieprzowe). Niektóre grupy jak np. weganie, Muzułmanie czy Żydzi nie powinny spożywać tych produktów. Jedynie producent tych dodatków może udzielić dokładnych informacji na temat pochodzenia kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego i zwierzęcego są chemicznie identyczne

    Tak poza tym blog mi się bardzo podoba.
    Pozdrawiam
    monika

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę, że bardzo interesujesz się dodatkami do żywności i zdrowiem. Na swoim blogu staram się dzielić swoją wiedzą i zainteresowaniami. Nie narzucam nikomu własnego poglądu, a jednocześnie chcę zachować zdrowy rozsądek, nie popadać w skrajności (co może prowadzić do ortoreksji). Drożdże instant poza wymienioną przez Ciebie wadą mają zaletę, którą jest lepsza efektywność i duża łatwość w zastosowaniu. Jest to dla mnie ważne ze względu na warunki mieszkaniowe i czasowe. W życiu codziennym nie jesteśmy w stanie uniknąć wszystkich niekorzystnych substancji. Ja staram się je ograniczać jednocześnie nie tracąc z oczu najważniejszego, czyli zdrowego podejścia do zdrowego odżywiania się. Myślę, że zdrowszy jest chlebek mojego wypieku niż gotowy z piekarni.Dziękuję Ci bardzo za cenną uwagę. Liczę na więcej komentarzy:) Już wkrótce pojawią się chlebki na zakwasie, które są znacznie lepsze pod względem żywieniowym i wg mnie również smakowo. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń