sobota, 17 marca 2012

Racjonalna kuchnia

Zdrowy rozsądek zarówno w odżywianiu jak i gospodarowaniu żywnością to złoty środek, który pozwoli zachować zdrowie i nieco gotówki w portfelu. To nie prawda, że zdrowe odżywianie się jest drogie. Jeśli będziemy twórczy i pomysłowi możemy cieszyć się daniami smacznymi z fantazją i być usatysfakcjonowani oszczędnością.Jak to zrobić?
Zacznijmy od tego że polska kuchnia może być ogromnym źródłem inspiracji. Znajdziemy mnóstwo dań do których można wykorzystać resztki z poprzedniego dnia. Warto je wprowadzić nieco modyfikując skład by podnieść wartość odżywczą potraw. Pytajmy też znajomych, przyjaciół o ciekawe i sprawdzone przepisy. Kilka przykładów:
 • pierogi np. ruskie (ziemniaki z poprzedniego dnia), z twarogiem, z pozostałym mięsem mielonym/ pieczonym, warzywami, owocami - można użyć mąki razowej/ gryczanej
 • bigos - szerokie pole do popisu i wykorzystania resztek
 • zapiekanki - ze starych ziemniaków, włoszczyzny, makaronu z mięsem/ rybą itd...
 • zupa jarzynowa - można użyć nadwiędnięte, mrożone i świeże warzywa, rosół jako bazę
 • tarta - z owocami/ warzywami/ serem/ mięsem
 • nadziewane warzywa - np. kaszą, farszem mięsnym, serami
 • tosty z razowego pieczywa
 • krokiety z wczorajszych naleśników czy z pozostałym mięsem/ pieczarkami
Kolejna wskazówka: wykorzystajmy naszą zamrażarkę. Wiele produktów dzięki temu możemy przechowywać przez dłuższy czas nie tracąc na wartości. Warto wspomnieć tu o mrożeniu szczególnie warzyw, owoców, pieczywa, mięsa, ryb, ziół, również zup. Nie polecam mrożenia sosów, ziemniaków, kasz, ryżu, czy makaronu. Możemy je z powodzeniem zużyć na drugi dzień do kolejnych potraw. Nasza kuchnia nie musi być nudna. Warto w domu zawsze mieć opakowanie mrożonego groszku, puszkę fasoli, suchy makaron, ryż, kaszę, cebulę i czosnek oraz dobrej jakości oliwę/ olej rzepakowy czy inny. To składniki, z których zawsze coś wyczarujemy uzupełniając o lodówkowe resztki.

 

Następna rada: planujmy nasze posiłki. Nie chodzi tu o dokładne spisywanie menu na długi okres, ale o przemyślenie co będziemy robić na obiad w ciągu tygodnia. Pozwoli to na stworzenie listy zakupów, które możemy ograniczyć do 1 dużych w tyg i pojedynczych np nabiału czy pieczywa regularnie. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka, że damy się złapać na różne promocyjne okazje i kupno zupełnie zbędnych produktów, które i tak nie zjemy przed końcem daty ważności. Poza tym planując menu można zaplanować wykorzystanie pozostałości z obiadu na kolejny dzień. To nie tylko zaoszczędzi nam pieniędzy ale i czasu spędzonego przy garnkach.Jeszcze jedno: jeśli chcemy jeść zdrowo i oszczędnie powinniśmy ograniczyć kupowanie gotowych dań, słodyczy, fast foodów i jedzenia na mieście. Dlatego warto zabierać ze sobą drugie śniadanie np. kanapki, sałatki, owoce i nabiał zamiast rzucać się na pierwszą lepszą budkę z kebabem czy hamburgerem.

Już niedługo święta więc pamiętajmy o tych zasadach również i w tym okresie. Wskazówki:
 • nie róbmy więcej niż możemy zjeść,
 • wykorzystajmy najpierw to co mamy w domu
 • zróbmy staranną listę zakupów i trzymajmy się jej
 • po świętach wykorzystajmy resztki
 • pamiętajmy, że święta to nie tylko jedzenie
Macie jeszcze jakieś wskazówki? Piszcie w komentarzach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz