piątek, 6 września 2013

OFDS Poznań i Namiot zdrowia

Tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku odbył się w dniach 15-18 sierpnia 2013 w Poznaniu. Na Starym Rynku stanęły kramy ponad 120 wystawców z przysmakami ze wszystkich regionów Polski i Wielu Krajów Europy i Świata. Ponad to miały miejsce różne wydarzenia kulturalne jak koncerty warsztaty itp.
Wśród wystawców w czwartek - pierwszego dnia festiwalu można było skorzystać z porad dietetyka i spróbować smacznych i zdrowych sałatek. Wszystko za sprawą zorganizowanego przez BlogerChefa, Fit&Easy, Sierpc i Borges oraz blogerów i dietetyków (ja i Katarzyna Szatkowska) Namiot Zdrowia „W krainie sałatek”. Wszystkie miałyśmy okazję zaprezentować się w cudnych fatruszkach dzięki https://ilookandcook.pl/, za co ogromnie dziękuję, to wspaniała pamiątka i polecam na prezent dla pań, które kochają kuchnię lub dla tych które od niej stronią, może taki upominek zachęci do gotowania.Pacjenci zgłaszający się do konsultacji prezentowali bardzo różne postawy wobec sposobu żywienia. Było sporo osób w trakcie bądź planujących odchudzanie, osoby z cukrzycą, zaburzeniami lipidowymi, sportowcy i osoby pragnące zdrowo się odżywiać. Z moich obserwacji wynika, że najczęstszym problemem są nieregularne posiłki, podjadanie i zajadanie emocji. Dodatkowo, często źródłem wiedzy żywieniowej jest dla nas kolorowa prasa, w której najczęściej królują błędne i nieobiektywne informacje, gdzie autor skupia swoją uwagę na jednym aspekcie zapominając o tym, że dieta nie składa się z jednego typu produktu czy pacjent nie zawsze jest zdrowy, bądź może wymagać specjalnego żywienia. Ponad to książki dietetyczne oraz internet to również kopalnia zabobonnych twierdzeń na temat diety. Dlatego mój apel do Państwa, uważnie wybierajmy źródła wiedzy i informacji na temat diety i zdrowia.
Ze względu na duże zainteresowanie nie miałam okazji podziwiać pozostałych wystawców na Festiwalu. Jednak cieszę się że odwiedzali nas Państwo tak licznie. Oznacza to, że potrzeba edukacji żywieniowej jest ogromna. Liczę, że niedługo NFZ dostrzeże ten problem i wprowadzi poradnie dietetyczne do szpitali. 
Jeśli chodzi o sałatki z naszego namiotu, to składały się z takich produktów jak:

Oliwaz oliwek – wysokiej jakości oliwa z pierwszego tłoczenia, tzw. extra virgine. to niezbędny składnik sosu vinegrette i dodatek do sałatek. Zawiera źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych Ω3 i Ω6 oraz witaminę E, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, pozwalają na efektywne wykorzystanie innych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). 

Ocet – zarówno jabłkowy, winny i balsamiczny zakwasza środowisko, co pozwala na ochronę witamin przed utlenieniem i zwiększa trwałość sałatki. Dodatkowo wzbogaca smak. Może zawierać pektyny (ocet jabłkowy) i śladowe ilości witamin oraz składników mineralnych.

Ser twarogowy – jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, zawiera też nieco wapnia i może być spożywany przez osoby z nietolerancją laktozy oraz osoby obciążone miażdżycą (chude twarogi).

Ser żółty – najlepsze źródło wapnia i witaminy D, zawiera dużo pełnowartościowego białka, ostrożnie powinny go stosować osoby z zaburzoną gospodarką lipidową i z chorobami nefrologicznymi. Podobnie jak twaróg zawiera śladowe ilości laktozy.

Sałaty – to nieocenione źródło błonnika, witaminy C, β-karotenu i kwasu foliowego. Szczególnie zatem polecane przyszłym mamom i kobietom planującym ciążę.

Mozzarella – jak inne sery zawiera pełnowartościowe białko, ponad to jest bardzo dobrym źródłem wapnia i witaminy D. Dostarcza również kwasu CLA.

Tuńczyk – bogate źródło pełnowartościowego białka, kwasów tłuszczowych Ω3, witaminy D i jodu.

Ser Feta - jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka, zawiera też sporo wapnia, witaminy D i może być spożywany przez osoby z nietolerancją laktozy, ostrożnie powinny go spożywać osoby z nadciśnieniem ze względu na wysoką zawartość sodu.

Pomidory – niezastąpione źródło likopenu, potasu, witaminy C i błonnika.

Mięso z kurczaka – zawiera pełnowartościowe białko, niewielkie ilości tłuszczu i łatwo przyswajalne żelazo niezbędne do produkcji czerwonych krwinek.

Ogórek – zawiera sporo wody i potasu. Świetnie syci i gasi pragnienie. Dostarcza również pewne ilości β-karotenu i błonnika.

Po konsultacji i degustacji każdy z gości odwiedzający namiot otrzymał ulotkę z przepisami na pyszne sałatki z wykorzystaniem produktów marek SierpcFit&Easy Oraz Borges, Które Znajdziecie Na Blogu Kasi SzatkowskiejZdjęcia i relacje innych uczestników znajdziecie tutaj:
Wypowiedzi na temat wydarzenia osób zaangażowanych w projekt:

Katarzyna Szatkowska – dietetyk i współorganizator projektu (wkrainiesmaku.pl): Myślę, że jako blogerzy kulinarni, czytani przez tysiące osób, w dużym stopniu kształtujemy nawyki żywieniowe Polaków. Stąd naszą misją powinno być propagowanie tych właściwych. Namiot „W Krainie Sałatek” spełniał właśnie ten cel. Podobnie jak pokaz kulinarny na Scenie Głównej. Pokazaliśmy festiwalowym gościom, że zdrowe nie znaczy niesmaczne. Pokazaliśmy, że jest wręcz przeciwnie.
Monika Kozak (pinupcookinglooking.blogspot.com): Na początku bardzo serdecznie dziękuję Kasi Szatkowskiej (blogerchef.pl) za możliwość wzięcia udziału w czwartkowym wydarzeniu - "W Krainie Sałatek". Nie spodziewałam się, że zainteresowanie naszym stoiskiem będzie tak ogromne. Bardzo mi się podobał punkt konsultacyjny gdzie Kasia z Patrycją udzielały cennych wskazówek odnośnie zdrowego trybu życia wszystkim odwiedzającym nasz namiot. Współpraca z pozostałymi koleżankami - blogerkami była fantastyczna i świetnie się bawiłam! Oby więcej takich akcji, które uświadamiają ludziom jak jeść i żyć zdrowo!
Małgorzata Żuczek (wgarzemieszane.blogspot.com): Namiot sałatkowy, jako jedyny, tego typu na Festiwalu, fantastycznie wkomponował się w otaczające smakołyki. Można było zaobserwować, że duża część odwiedzających stoisko, zaraz po wizycie u naszych dietetyczek, z przyjemnością oddawała się komponowaniu sałatek, a następnie ich konsumowaniu. Usłyszałam mnóstwo pochlebnych opinii, odbyłam ciekawe rozmowy. Rzesze zwolenników zdrowego jedzenia wręcz napierały na nas. Z naszej propozycji korzystały osoby w różnym wieku, od dzieci po osoby w kwiecie wieku, puszyści, szczupli, z bagażem chorób czy prosto z wielokilometrowej jazdy na rowerze. Były kobiety, byli mężczyźni. Odwiedziło nas kilkoro profesorów poznańskich uczelni, wśród nich również Ci, zajmujących się żywieniem człowieka. Jednym słowem, przybyli do nas wszyscy! Każdy zasięgnął dietetycznej porady i skosztował wyśmienite produkty naszych Partnerów.
Agnieszka Dworecka (borges.pl): Bardzo się cieszę, że mogliśmy przybliżyć tak wielu Polakom wysokiej jakości produkty kuchni śródziemnomorskiej - kilka gatunków oliwy z oliwek Borges, olej z pestek winogron, oliwki, octy i kremy balsamiczne. Jesteśmy wiodącym producentem oliwy z oliwek na świecie i od ponad 100 lat zachęcamy ludzi do zdrowego odżywiania się i wprowadzenia na co dzień do kuchni odrobiny smaku oraz fantazji, także w Polsce. Na festiwalu setki osób mogły bezpłatnie spróbować niesamowitego połączenia pysznych sałat Fit&Easy oraz świeżych dodatków, uszlachetnionych oliwą z oliwek Borges i smakowymi kremami balsamicznymi, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a także porozmawiać z dietetykami oraz blogerami. To była rewelacyjna okazja, aby przekonać się, że każdy z nas może dowiedzieć się czegoś nowego o gotowaniu i zaprosić do swojej kuchni zdrowe produkty.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz