czwartek, 21 lutego 2013

Polędwica z sarny z rozmarynem

Dziczyzna: charakteryzuje się  wyjątkowym smakiem, często z wyczuwalnym zapachem lasu, ale także wysoką wartością odżywczą. Zawiera mało tłuszczu i cholesterolu, jest bogata w pełnowartościowe białko, witaminy i składniki mineralne, nie zawiera substancji dodatkowych, którymi wzbogaca się pasze zwierząt hodowlanych.
Średnio wartość energetyczna wynosi ok 115kcal (100g mięsa zwierząt hodowlanych dostarcza przeciętnie 130-570 kcal). Mięso zwierząt dziko żyjących  ma wysoką zawartością białka (ok. 17-24%), a niską zawartość tłuszczu (0,3-8%) i cholesterolu. Stosunek kwasów nienasyconych do nasyconych występuje w korzystniejszych proporcjach niż w mięsie zwierząt rzeźnych, może to być pomocne w profilaktyce i leczeniu hiperlipidemii. 
Inne składniki pokarmowe, takie jak witaminy i składników mineralne również są w większej ilości niż w mięsie zwierząt rzeźnych. W większych proporcjach występują witaminy B1 i B2 oraz pierwiastki: sód, potas, wapń, magnez czy fosfor. Dziczyzna to bogate źródło dobrze przyswajalnego żelaza. 
Sarnina jest dobrym źródłem białka, ma niską zawartością tłuszczu. Jednakże komórki tłuszczowe sarny mają większą średnicę niż komórki tłuszczowe jelenia i dzika.

Wartość energetyczna 102kcal
Białko 22.9g
Cholesterol 85mg
Tłuszcz 2,15g
Kwasy tłuszczowe nasycone ogółem 0.95g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone  0,7g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 0,5
Sód 51mg
Potas 318mg
Wapń 5mg
Fosfor 202mg
Magnez 23mg
Żelazo 2090mg
Cynk 2.1mg
Miedź 0.25mg
Mangan 0.04mg
Witamina E (ewkwiwalent alpha-tokoferolu) 0.2mg
Witamina B1 (tiamina) 0.22mg
Witamina B2 (ryboflawina) 0.48mg
Niacyna 6.31mg
Witamina B6 (pirydoksyna) 0.31mg
Foliany (kwas foliowy) 4μg
Witamina B12 (cyjanokobalamina) 6.31μg
Witamina C 0mg

Polędwica z sarny z pieczonymi ziemniakami i marchewką w rozmarynie

Składniki na 2 porcje:
300 g polędwicy z sarny (można zastąpić inną polędwicą/ chudym mięsem)
oliwa 4 łyżki
ocet balsamiczny
4 średnie marchewki
4 ziemniaki niskoskrobiowe
świeży rozmaryn
łyżeczka brązowego cukru nierafinowanego
sól, pieprz
jałowiec, mielona papryka, mielona kolędra, kumin

Przygotowanie:
Mięso myjemy, osączamy ręcznikiem papierowym, kroimy w poprzek włókien, nie rozbijamy, ale rozgniatamy lekko ręką, nacieramy oliwą i przyprawami, marynujemy co najmniej 1h. Marchew i ziemniaki (chyba że są młode) obieramy, nacieramy oliwą i rozmarynem. Zawijamy w folię, do marchewek dodajemy odrobinę cukru i pieczemy ok 30 min w 180C  
Na rozgrzaną patelnię wlewamy łyżkę oliwy i smażymy mięso po 2 min z każdej strony. Dodajemy ocet balsamiczny i dusimy ok 10-15 min podlewając wodą w razie potrzeby. Trzymamy na niewielkim ogniu aż mięso będzie miękkie.
Świetnie pasowałaby tu czerwona kapusta gotowana w soku z czarnej porzeczki z jałowcem, buraczki, leśne podsmażone grzyby.
Pewnie niektórzy kucharze załamali by ręce na długą obróbkę termiczną tak delikatnego mięsa i podaliby je półkrwiste, ja niestety nie przepadam za surowym mięsem, ale jeśli lubicie to oczywiście zachęcam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz